سیدالشهدا (ع)
به امید روزی که حرف ها و عمل ها با هم هماهنگ باشه ...
سه شنبه 28 شهریور 1391 :: نویسنده : مسعود کرمیان
http://www.findinvis.com/pic/12-01-2009/f/2zrqcfp.jpg
 
از آنجایی که هر کشور و ملتی نشانه و سمبولی ویژه از خود دارند
ایرانیان یکی از کهن ترین مردمانی هستند که سمبولی بسیارشگفت انگیز و سراشر از دانش و فرهنگ و خرد از خود به جای گذاشته اند که با اندوه فراوان بسیاری از ما ایرانیان از آن نا آگاه هستیم . این نشان " فره وشی" یا "فروهر" نام دارد که قدمت آن بیش از 4000 سال تخمین زده شده است . تاریخچه فره وشی ی افروهر به پیش از زایش زرتشت بزرگوار این پیر و فیلسوف خرد و فرهنگ و دانش جهان باز میگردد . سنگ نگاره های شاهنشاهان هخامنشی در کاخهای پرسپولیس و سنگ نگاره های شاهنشاهان ساسانی همه حکایت از آن دارد . نکته بسیار شگفت انگیز این نشان ملی ما ایرانیان آن است که تک تک این نشان دارای مفهوم دانشی نهفته است . اینک به تشریح این نشان ملی می پردازیم :
1 -
قرار دادن چهره یک پیرمرد سالخورده در این نگاره اشاره به شخص نیکوکاری و یکتا پرستی دارد که رفتار و ظاهر مرتب وپسندیده اش سرمشق و الگوی دیگر مردمان بوده است و دیگران تجربیات وی را ارج می نهادند .
 

http://www.findinvis.com/pic/12-01-2009/f/2zrqcfp.jpg

 
2 -
دست راست نگاره به سوی آسمان دراز شده است که این اشاره به ستایش "دادار هستی اورمزد" خدای واحد ایرانیان دارد که زرتشت در 4000 سال پیش آنرا به جهان هدیه نمود .
 
 

http://www.findinvis.com/pic/12-01-2009/f/2zrqcfp.jpg

 
3 -
چنبره ای ( حلقه ای ) دردست چپ نگاره وجود دارد که نشان از عهد و پیمانی است که بین انسان و اهورامزدا بسته میشود و انسان باید خدای واحد را ستایش کند و همیشه در همه امور وی را ناظر بر کارهای خود بداند . مورخینحلقه های ازدواجی که بین جوانان رد و بدل می شود را برگرفته شده از همین چنبره میدانند و آنرا یک سنت ایرانی میدانند که به جهان صادر شده است . زیرا زن و شوهر نیز با دادن چنبره ( حلقه ) به یکدیگر پیمانی را با هم امضا نموده اند که همیشه به یکدیگر وفادار بمانند .
 
 

http://www.findinvis.com/pic/12-01-2009/f/2zrqcfp.jpg

 
4 -
بالهای کشیده شده در دو طرف نگاره اشاره به تندیس پرواز به سوی پیشرفت و ترقی در میان انسانهاست و در نهایت امر رسیدن به اورمزد دادار هستی خدای واحد ایرانیان است .
 
 

http://www.findinvis.com/pic/12-01-2009/f/2zrqcfp.jpg

 
5 -
سه قسمتی که روی بالها به صورت طبقه بندی شده قرار گرفته است اشاره به سه دستور جاودانه پیر خرد و دانش جهان "اشو زرتشت" دارد . که بی شک میتوان گفت تا میلیون سال دیگر تا جهان در جهان باقی باشد این سه فرمان پابرجاست و همیشه الگو و راهنمای مردمان جهان است . این سه فرمان که روی بالهای فروهر نقش بسته شده همان کردار نیک - گفتار نیک - پندار نیک ایرانیان است .
 
 

http://www.findinvis.com/pic/12-01-2009/f/2zrqcfp.jpg

 
6 -
در میان کمر پیرمرد ایرانی یک چنبره ( حلقه ) بزرگ قرار گرفته شده است که اشاره به " دایره روزگار" و جهان هستی دارد که انسان در این میان قرار گرفته است و مردمان موظف شده اند در میان این چنبره روزگار روشی را برای زندگی برگزینند که پس از مرگ روحشان شاد و قرین رحمت و آمرزش الهی قرار بگیرد .
 
 

http://www.findinvis.com/pic/12-01-2009/f/2zrqcfp.jpg

 
7 -
دو رشته از چنبره ( حلقه ) به پایین آویزان شده است که نشان از دو عنصر باستانی ایران دارد . یکی سوی راست و دیگری سوی چپ . نخست " سپنته مینو" که همان نیروی الهی اهورامزدا است و دیگری "انگره مینو" که نشان ازنیروی شر و اهریمنی است . انسان در میان دو نیروی خیر و شر قرار گرفته است که با کوچکترین لرزشی به تباهی کشیده می شود و نابود خواهد شد . پس اگر از کردار نیک - گفتار نیک - پندار نیک پیروی کند همیشه نیروی سپنته مینو در کنار وی خواهد بود و او به کمال خواهد رسید و هم در این دنیا نیک زندگی خواهد کرد و هم در دنیای پسین روحش شاد و آمرزیده خواهد بود .
 
 

http://www.findinvis.com/pic/12-01-2009/f/2zrqcfp.jpg

 
8 -
انتهای لباس پیرمرد سالخورده باستانی ایران که قدمتی بیش از 4000 سال دارد به صورت سه طبقه بنا گذاشته شده است که اشاره به کردار نیک - گفتار نیک - پندار نیک دارد . پس تنها و زیباترین راه و روش نیک زندگی کردن و به کمال رسیدن از دید اشو زرتشت همین سه فرمان است . که دیده می شود امروز جهان تنها راه و روش انسان بودن را که همان پندارهای زرتشت بوده است را برای خود برگزیده است و خرافات و عقاید پوچ را به دور ریخته است .
این تنها گوشه ای از آثار نیاکان گرامی ماست که امروز وظیفه ماست از آن پاسداری کنیم
نوع مطلب : پارس(ایران)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 26 شهریور 1391 :: نویسنده : مسعود کرمیان

دیـشـب گـرسـنـه بـود دخـتـری کـه مُـرد ...
چـه آسـان بـه خـاک پـس دادیـمـش ؛
و
هـمـسـایـه اش ، زیـارتـش قـبـول ...
دیـشـب از سـفـر رسـیـد ...
مـکـه رفـتـه بـود....

نوع مطلب : سایر، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

درمکه که رفتم، خیال میکردم دیگر تمام گناهانم پاک شده است

غافل از اینکه تمام گناهانم گناه نبوده و تمام درستهایم به

نظرم خطا انگاشته و نوشته شده بود...درمکه دیدم خدا چند سالیست

که از شهر مکه رفته و انسانها به دور خویش می گردند.......

در مکه دیدم هیچ انسانی به فکر فقیر دوره گرد نیست........

دوست دارد زود به خدا برسد و گناهان خویش را بزداید،

غافل از اینکه آن دوره گرد خود خدا بود.................

درمکه دیدم خدا نیست و چقدر باید دوباره راه طولانی

را طی کنم تا به خانه خویش برگردم

و درهمان نماز ساده خویش تصور خدارا

در کمک به مردم جستجو کنم ...

آری شاد کردن دل مردم همانا

برتر از رفتن به مکه ایست که خدایی در آن نیست.

نوع مطلب : سایر، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 26 شهریور 1391 :: نویسنده : مسعود کرمیان

خدا رحمتت کنه  بابا ناصر چند  سال قبل  میگفتی  :


یه  روز  میاد که آرزوی  بردن تیم های  درجه 3 آسیا 


مثل  سنگاپور و  لبنان رو داشته  باشیم !


اون  روز  چقدر  زود  اومد  بابا  ناصر !
همین  ...  دیگه  کلا  چیزی واسه گفتن ندارم !!!

نوع مطلب : ورزشی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

دروغهــایی که دربــاره زلـــزله آذربـــایجان گفـــتند را بدانید 
شما به عنوان یک ایرانی مسئولیت اطلاع رسانی دارید

با درود خدمت شما عزیزان . انسان ها همیشه خودشون رو در لحظات سخت نشون میدن . حادثه تلخ آذربایجان دل همه رو به درد آورد از اتفاق پخش خنده بازار بگیر و حواشی دیگر اما چیزی که بیشتر دل آدم رو رنجان میکنه که در تلخترین لحظات عده ای از انسان ها پیدا بشند که فکر منافع خودشون فقط باشند و همه چیز برای اونها وسیله باشه . 

شاید این همه صبر کردیم دلایل خاص خودمون رو داشتیم اما این سکوت را باید با دلایل محکم می شکستیم و شاید حالا زمان درست باشد . 
همه ایران ویج را به عنوان یک گروه مردمی و دوست دار تاریخ و فرهنگ ایران عزیزمان میشناسند و میدانید که تمام تلاشمان برای سربلندی کشورمان هست و تمام تلاشمون رو برای ارتقاء فکری جوانان و مردمان ایران عزیزمان میکنیم و طبیعی هست در مقابل تمام کسانی که هدفی جزء نابودی ایران عزیزمان ندارند به ایستیم و یک درس دندان شکن بدهیم .

داستان از این قرار هست که عده ای معلوم و حال هستند که فقط به فکر جدایی مناطق آذری زبان کشور عزیزمون ایران را دارند که این افراد طرفدار تفکری به نام " پانترکیسم " هستند . 

  پانترکیسم چیست : پان‌تُرکیسم، ایدئولوژی ملی‌گرایانه (ناسیونالیستی) و توسعه‌خواهانه‌ای است که برپایهٔ آن همه مردمانی که به زبانی ترکی‌تبار سخن می‌گویند، ملت واحدی هستند که باید تحت رهبری در دولتی واحد متحد شوند.

هدف پان‌ترکیسم گردآوردن همهٔ ترک زبانان، از جمله ترک زبانان قبرس، بلغارستان، شبه‌جزیره بالکان، آسیای مرکزی، عراق، ایران، افغانستان، ترکستان چین (ایالت سین‌کیانگ)، قفقاز، کریمه، ماوراء قفقاز، تاتارستان، حوالی رود ولگا و سیبری تحت رهبری ترکیه است.

  اندیشه پان ترکیسم: نخستین بار از سوی یک خاورشناس مجارستانی یهودی تبار بنامآرمینیوس وامبری در دهه ۱۸۶۰ ساخته و مطرح گشت. وامبری رایزن سلطان عثمانی شده‌بود ولی در نهان برای لرد پالمرستون و دفتر امور خارجه بریتانیا کار می‌کرد. 

نکته جالب اینجاست که تمام تلاش این گروه این هست که به جوانان آذری تلقین کنند که فارس ها ( تمام استان های ایران و مخصوصا تهرانی ها ) هیچ تلاشی برای ابادانی آذربایجان نمی کنند !!!

اما جالب اینکه فقط در هفته دولت که در چند روز پیش بود استان آذربایجان بعد از مشهد و اصفهان سومین استانی بود که بیشترین طرح های عمرانی در آن افتتاح شد ( بیش از 2000 طرح ) 

ایران ویج سنگ هیچ حذب یا گروهی رو به سینه نمیزنه و فقط به فکر اتحاد ملی و ایران عزیزمان هست و بس و سنگ دولت هم به سینه نمیزنیم چون گلی بر سر ما نزده و همچین دل خوشی هم نداریم از برخی اتفاقات !.

همین گروه پانترکیسم بود که چنان تبلیغاتی برای خودش راه انداخته بود در هنگام حوادث زلزله آذربایجان که ای مردم آذربایجان هیچ کدوم از مردم ایران به فکر شما نیستند و اصلا به شما اهمیت نمیدن که برای شروع از دنیای مجازی شروع کردند و با پخش تصاویری که دولت ترکیه اعلام امادگی کرده و حتی کمک های خودشون رو ارسال کردند !.

دروغ نگیم ما هم تحت تاثیر همین تبلیغات و شبکه های غربی ( بی بی سی و ... ) قرار گرفتیم و باور داشتیم که هر چی میگند درست هست اما وقتی که رفتیم انجا چیز هایی دیدیم که باورش برای همه و مخصوصا ما سخت بود .

درست هست در مورد دریاچه ارومیه واقعا کم لطفی زیادی شده اما در مورد زلزله مردم ایران حتی 1 لحظه هم کم نذاشتند . قبول داریم کم کاری هایی بود چه از طرف دولت و ... اما این کم کاری ها بعداً بر طرف شد یا بهتر بشه گفت کم شد اما مردم ایران همیشه پای هموطن هاشون ایستاند این بار آذربایجان بود خدا نکنه اما دفعه بعد هر جای دیگه هم باشه تا آخرش هستیم . 

درسته این گروه وجود دارند اما جوانان های آذری غیور دیگر هم هستند آگاه هستند و خوب میفهمند و در راه اتحاد کشورشون قدم بر میدارند برای نمونه همین بچه های تبریز که در شهر تتبریز بودند و برای کمک کردن با ما بودند . 

اما این پر حرفی ها برای این بود برخی تصاویر رو به شما عزیزان نشون بدیم که در دنیای مجازی پخش شده بود و همین گروه پانترکیسم سوء استفاده میکرد .

این اتفاق به حد کافی تلخ بود اما این افشا گری ایران ویج برای روشن شدن برخی موضوعات هست تا جلوی این گونه اقدامات که دروغ پردازی هست گرفته بشه به امید اتحاد همیشگی ایران عزیزمان 

منابع این مطالب به کمک مدیران و برخی اعضاء فهمیده و وطن دوست جمع آوری شده و البته از برخی سایت ها و گروه های موجود در خود شبکه های اجتماعی نیز کمک گرفته شده که در صورت نیاز در آینده نام این صفحات و دوستان بیان خواهد شد .

مطمین هستیم این ایمیل برای برخی افراد خوشایند نباشد اما با این حال پای حرفهایی که زدیم ایستاده ایم .


مهم فقط ایران است و بس 

 این عکس رو منتشر کردند به عنوان اولین بسته‌‌های کمک ترکیه به آذربایجان! نه خیر عزیزانم.. عکس مربوط است به کمک ترکیه به کشور میانمار

برای مشاهده اثبات این موضوع به لینک های زیر سر بزنید 

لینک اول

 
در این چند مدت عکس‌های مختلفی در فضای مجازی به نام زلزله‌ی آذربایجان منتشر شد. اکثر این عکس‌ها هیچ ارتباطی به این حادثه‌ی دردناک نداشتند و از سر ناآگاهی و به سرعت در فضای مجازی ایرانی و به ویژه فیس‌بوک به اشتراک گذاشته شد. بدون هیچ توضیح اضافه‌ای و تنها جهت روشنگری، چند نمونه از این عکس‌ها به همراه مختصری از واقعیت، تقدیم دوستان و همراهان می‌گردد.
 


 تصویر شماره ۱:
این عکس مربوط به انقلاب مصر است. تاریخ بارگذاری این عکس در لینک‌هایی که ملاحظه می‌کنید، ۲۵ ژانویه ۲۰۱۱ است! جدا از لینک‌هایی که جهت اثبات مدعایمان قرار گرفته، نوع پوشش این مرد، خود گواهی بر عرب بودن اوست.

لینک اول و لینک دوم 

  تصویر شماره ۲:
این عکس مربوط به جنگ عراق است؛ بی هیچ توضیح اضافه‌ای:

برای مشاهده اینجا کلیک کنید

  تصویر شماره ۳:
در مورد این تصویر نمی‌توان نظر قطعی داد. برخی بر این باورند که رسانه‌های عربی تصویر زلزله‌ی آذربایجان را به عنوان عکسی از کشتار مردم سوریه توسط رژیم بشار اسد منتشر کرده‌اند. از هر دو طرف مدعی، لینک‌هایی قرار گرفته است.

برای مشاهده اثبات این موضوع به لینک های زیر سر بزنید 

لینک اول و لینک دوم و لینک سوم و لینک چهارم و لینک پنجم

 تصویر شماره ۴:
بازدید آنجلینا جولی به عنوان سفیر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل از مناطق سیل‌زده‌ی پاکستان در سال 2010:

برای مشاهده اثبات این موضوع به لینک های زیر سر بزنید 
 
 لینک اول


  تصویر شماره ۵:
زلزله‌ای به تاریخ ۲۱ می ۲۰۰۳ در الجزایر و نجات «امیلی کیدی» ۲ ساله از زیر آوار توسط مأمور نجات اسپانیایی


برای مشاهده اثبات این موضوع به لینک های زیر سر بزنید 

لینک اول و لینک دوم و لینک سوم

 


 
  تصویر شماره ۶:
این عکس بهرحال مربوط به ایران نیست. در سایت‌هایی فرانسوی زبان، به تاریخ‌های ۹ آگوست ۲۰۰۶ و ۱۵ آوریل ۲۰۱۲ بارگذاری شده است. پیشنهاد می کنیم برای خواندن توضیح، از مترجم گوگل استفاده کنید! آنچه که ما در یکی از سایت‌های مورد اشاره مشاهده کردیم، این عکس مربوط به بمباران محله‌ی شیاه (شیاح) بیروت توسط اسرائیل در تاریخ ۸ آگوست سال ۲۰۰۶ است.


برای مشاهده اثبات این موضوع به لینک های زیر سر بزنید 

لینک اول و لینک دوم و لینک سوم

 


 
 
 
 
 
 
  تصاویر شماره ۷ تا ۱۱:
در منابع متعددی به عنوان عکس‌های زلزله‌ی بم منتشر شده‌اند. حتی اگر درباره‌ی محل رخداد و دلایل این اتفاقات تردید داشته باشیم، در این خصوص که این عکس‌ها متعلق به زلزله‌ی آذربایجان نیست مطمئنیم. با باز کردن لینک‌ها درمی‌یابید که عکس‌ها در تاریخ‌های متفاوتی از سال ۱۳۸۶ تا به امروز انتشار یافته‌اند!


برای مشاهده اثبات این موضوع به لینک های زیر سر بزنید 

لینک اول و لینک دوم و لینک سوم و لینک چهارم و لینک پنجم و لینک ششم و لینک هفتم و لینک هشتم


 
 تصاویر دیگر در این باره

 تصویر شماره 12
فاجعه زلزله آذربایجان به اندازه کافی دردآور هست و نیازی به عکس های قدیمی که ربطی به زلزله اخیر ندارد نیست. در صورت استفاده از اینگونه عکس ها حتما تاریخ و محل آنرا ذکر کنید.

برای مشاهده اثبات این موضوع به لینک های زیر سر بزنید 

لینک اول

 

 

 تصویر شماره 13
عکس زیر مربوط به زلزله ترکیه و برنده جایزه ورلد پرس 1983 میلادی ست. گروهای متفاوتی مدعی شده اند که این عکس مربوط به جنگ قره باغ، غزه و لبنان است

برای مشاهده اثبات این موضوع به لینک های زیر سر بزنید 

لینک اول

 
در پایان باز هم مصرانه از شما عزیزان خواهشمندیم هر مطلبی و حتی عکسی را به صرف دردناک بودن یا بهرحال مناسب حال بودن، به عنوان واقعیت قبول نکنید.

نوع مطلب : زلزله زدگان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 25 شهریور 1391 :: نویسنده : مسعود کرمیان

متنفرم از انسان هایی که دیوار بلندت را می بینند

 

ولی به دنبال همان یک آجر لق میان دیوارت هستند که ...

 

تو را فرو بریزند ...

 

تا تو را انکار کنند ...

 

تا از رویـــت رد شـــوند.

نوع مطلب : جملات ارزشمند، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 20 شهریور 1391 :: نویسنده : مسعود کرمیان
الکل مصرف نمی‌کند، چرا که او را به یاد بیماری‌ای می‌اندازد که موجب مرگ پدرش شد.

بر روی بدن او تتویی نمی‌بینید، چرا که وی قادر باشد دو بار در سال خون اهدا کند.

از یک خانواده فقیر به این مقام رسیده است، خانواده‌ای که زمانی که او تنها 20 سال سن داشت پدر خود را از دست داد.
در سن 19 سالگی در فینال رقابت‌های یورو حضور داشت، و در سن 21 سالگی در مرحله نیم‌نهایی جام جهانی در میدان بود.

مقادیر بسیاری کمک مادی به فلسطینینان آوارده اهدا کرده است، و در حدود 3 میلیون یورو به کشورهای شاخ افریقا که در خطر قحطی قرار دارند، کمک نموده است.

علی‌رغم موارد ذکر شده، از او هنوز به عنوان انسانی خودخواه یاد می‌شود.

از او به عنوان منفورترین بازیکن جهان یاد می‌شود.

چرا؟ ساده است، چون او هیچ‌وقت تسلیم نشد، تا زمانی که به رویای پدرش جامه عمل بپوشانـد و به بهترین بازیکن جهان تبدیل شود.

احترام برای کریستیانو رونالـدو

http://www.8pic.ir/images/rt5bcrxt94pbie7bpjf9.jpg


نوع مطلب : ورزشی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 19 شهریور 1391 :: نویسنده : مسعود کرمیان
محسن آزمایش

از كارگری در عرصه اقتصادی شروع به فعالیت نمود. كارگاه كوچكش را در سال 1318 تاسیس و در مدت 43 سال آن را به یكی از بزرگ‌ترین تولیدكنندگان لوازم خانگی ایران در دهه پنجاه تبدیل نمود

محسن آزمایش همچون بسیاری از كارآفرینان ایران دهه سی تا انتهای پنجاه شمسی می‌باشد. آزمایش در خانواده‌ای از جهت اقتصادی ضعیف در سال 1304 در تهران متولد شد، در سن نوجوانی پدرش را از دست داد. در كودكی بخت این را نداشت به تحصیلات خود ادامه دهد. تنها در حد، سه و چهار سال كلاس ابتدایی، از آموزش رسمی برخوردار بود


از سن 11 سالگی از شاگردی آهنگری در تهران آغاز به كار نمود عاقبت با 140 تومان پس‌انداز و انعام دریافتی از آخرین استادكار خود، مغازه كوچكی در خیابان عین‌الدوله در سال 1318 خریداری نمود.. آزمایش شادی‌های كودكانه را مثل بسیاری از همسالان طبقه متوسط تجربه ننمود، شبانروز در كارگاه كار می‌كرد تا اندوخته‌ای به دست آورد و با آن پایه‌های زندگی مادر، برادر و خواهرانش را تامین نماید

در آغاز سال 1330 لوله‌كشی شهر تهران مورد توجه جدی دولت و شهرداری قرار گرفت. اكثر كارهای آن در تاسیس لوله‌كشی آب، مثل كندن كوچه‌ها و خیابان‌ها، انشعابات آب، ساخت لوله آب، تاسیسات و انبار و... از طریق مناقصه به پیمانكاران خصوصی واگذار می‌شد. محسن آزمایش نیز در برخی از این مناقصه‌ها مشاركت فعال داشت. وی توانست اجرای برخی از این فعالیت‌ها را به دست آورد. همچنین در اواسط سال‌های سی، به ساخت صندلی فلزی و مبل در شرق تهران روی آورد.وی برخی از این صندلی‌های ساخت كارگاهش را به سازنده اتاق اتوبوس در ایران نیز می‌فروخت. در كنار ساخت صندلی، كارگاهی برای آبكاری داشت. در این كارگاه به بهترین نحو، صندلی و سایر وسایل ساخت فلزی آبكاری می‌شدند
كارگاهش در سال 1336 در آتش سوخت و بخش بزرگی از سرمایه‌اش در اثر این حادثه نابود شد. در همین زمان كارخانه صنعتی آزمایش را در همان محل سابق، جاده تهران‌نو در 16 اسفند سال 1337 پایه‌گذاری نمود. شركت آزمایش در سال 1344 شروع به بهره‌برداری كرد. سرمایه اولیه آن سی میلیون ریال بود و پس از چند مرحله در سال 1347 سرمایه شركت به 200 میلیون ریال افزایش یافت. پس از چند سال كه در خیابان دماوند به تولید صندلی و بخاری نفتی و... پرداخت، زمینی به مساحت 185 هزار متر در كیلومتر 10 جاده آبعلی سه راه آزمایش به منظور تولید محصولات لوازم خانگی خریداری نمود. زیربنای كارخانه از دوسه هزار متر در سال‌های آغازین فعالیت به دویست هزار متر در اواسط سال‌های دهه پنجاه توسعه پیدا كرد
از نظر پرداخت حقوق، حقوق كاركنان شركت آزمایش نسبت به سایر صنایع و نهادهای دولتی چند درصد بیشتر بود. محسن آزمایش این گونه اقدام مدیریتی را، برای دلگرمی كاركنان صنعتی به منظور تولید بهتر و مطمئن‌تر محصول تولید داخلی ضروری می‌دانست. الگوی وی در اداره شركت تاكید بر مدیریت و نقش آنان در اداره كارخانه بود به مدیران به اشكال مختلف پرداخت‌های مالی داشت؛ ماشین، منزل، زمین یا وام برای ساخت مسكن، در اختیارشان گذاشت. گاهی هزینه عروسی و ماشین شخصی خود را در روز عروسی و هدایای قابل توجه به آنها می‌داد

با آغاز ساخت کارخانه شهر مرودشت شركت انتظار داشت 1500 نفر پرسنل در مرودشت مشغول به كار شوند؛ همچنین در نظر داشت در كنار كارخانه، یك مجتمع آموزشی وسیع با هزینه 200 میلیون ریال سرمایه از سوی بنیاد آزمایش تاسیس شود و در آن500 دانش‌آموز با هزینه بنیاد تحصیل نمایند و مكان آن به صورت دائمی وقف آموزش شود. در همین زمان در كارخانه آزمایش تهران هنرستانی‌ وجود داشت كه حدود 100 هنرجو در آن به صورت شبانه‌روزی مشغول آموزش نظری و عملی در شركت بودند كه در سال سوم به 300 نفر توسعه پیدا كرد.كروینالا مشاور خارجی شركت در مرودشت امیدوار بود كه محصولات كارخانه به علت استفاده از تكنولوژی برتر، از كیفیت بالاتر و قیمت كمتری نسبت به محصولات مشابه برخوردار باشد..وی در شهر صنعتی ساوه شركت فابیست را در اوایل دهه پنجاه تاسیس نمود
زندگی و كارخانه محسن آزمایش به سرنوشت سایر واحدهای صنعتی بزرگ در سال 1358 دچار شد. سه شركت وابسته به آزمایش در تهران، مرودشت و ساوه مشمول بند ج قانون حفاظت صنایع ایران قرار گرفت و مصادره شد. وی یك‌سال پس از مصادره كارخانه‌هایش برای زندگی به سوئیس رفت. به او نیز اتهام خروج ارز از كشور در زمان انقلاب زده شد.نهادهای دولتی كنترل و مدیریت آن را در دست گرفتند. فعالیت تولیدی آن تا اوایل سال 1380 تا حدی رونق داشت
سرانجام معضلاتی كه در طی 23 سال مدیریت دولتی از جهت مازاد نیروی انسانی، بدهی و زیان‌ انباشته گریبانگیر شرکت شده بود، نمایان شد. زیان انباشته شركت در سال 1383 حدود 5/12 میلیارد تومان بود و با توجه به زیان‌های سال‌های پیش از آن، جمعا 35 میلیارد تومان زیان داشت.در همین سال‌ها با فروش برخی از زمین‌های شركت به كاهش زیان اقدام نمودند

صاحبان و مدیران جدید به ده هكتار زمین در شهرك صنعتی سمنان به منظور انتقال فعالیت صنعتی كارخانه به آنجا اقدام نمودند؛ همچنین به تاسیس شركت هلدینگ و چند شركت در زمینه بسته‌بندی، ‌خدمات پس از فروش هادكو و... اقدام نمودند. با این وجود مدیریت خصوصی كه كارخانه‌ را خریدند موفقیتی در توسعه شركت نداشتند؛ آنان به اخذ وام از بانك‌ها اقدام نمودند، اما با این وجود در كمتر از 5 سال شركت دچار ناتوانی در پرداخت بدهی‌ها و مجبور به استمهال بدهی‌ها گردید. شركت آزمایش به علت عدم شفافیت از تالار بورس كنار گذاشته شد. با فروش برخی از دارایی‌های شركت در سال 1387 و 1388 به پرداخت بدهی و بازخرید پرسنل كارخانه مرودشت و تهران ادامه دادند. پرسنل مرودشت از حدود 1400 نفر به 160 نفر در خرداد سال 1388 كاهش یافت (931 نفر در طرح پیش از موعد صنایع نیمه دوم سال 1383 بازنشسته شده بودند) و كارخانه نیمه تعطیل بود. چند تن از صاحبان فعلی خصوصی در دادگاه محكوم شدند.سرنوشت كارخانه آزمایش پس از نیم قرن در آستانه اضمحلال قرار گرفته است.محسن آزمایش در بیشتر فعالیت اقتصادی در طول زندگیش، روزی حدود 20 ساعت به مدت چهل سال (تا سال 1357) كار كرد.آرزویش این بود كه كارخانه آزمایش را به یكی از بزرگ‌ترین كارخانه‌های تولیدكننده لوازم خانگی با تولید 200 تا 300 نوع محصول در جهان تبدیل نماید. همچنین صاحبان سرمایه پولشان را به جای بورس‌بازی و سرمایه‌گذاری در زمین،‌ در صنایع به كار اندازند. او در سال 1347 گفت:اگر در این محیط فراهم شده، جوانی بی‌سواد با ایمان و پشتكار خود به چنینموفقیت‌هایی دست یافته است آیا دیگران به خصوص تحصیلكرده‌های ما نخواهند توانست از این همه موهبت برخوردار گردند و شاهد پیروزی را در آغوش گیرند

 سال‌های آخر زندگی آزمایش سرشار از یاس و رنج بود. فقدان درآمد و كار، هزینه بالای زندگی، بیماری و پیری در خارج از كشور وضع روحی او را به شدت متاثر نموده بود. مردی كه عمری بر پای خود ایستاده بود و زندگی بیش از 20000 نفر از طریق كارخانه‌اش تامین می‌شد اكنون محتاج به خانواده‌اش بود
 پنج سال آخر زندگیش در كنار بیماری بیشتر یك تراژدی بود. مردی كه از كودكی تكیه‌گاه دیگران بود. اكنون به ناچار وابسته به دیگران شده بود. چیزی از درون روحش را متلاشی كرده بود. پسرش تنها تكیه‌گاه و همزبانش در كشور عرب مراكش بود. محسن آزمایش كه 14 سال از كارخانه‌اش و حاصل زندگیش جدا شده بود، سرانجام در غربت و در سال 1371 در شهر رباط مراكش درگذشت و در همانجا به خاك سپرده شد

و در پایان جای بسی تاسف است که ایرانیان با ساختن قهرمانانی چون استیو جابز برای خود و با عزادار شدن در هنگام مرگش که البته آن نیز برای خود محترم است حتی نیم نگاهی به ابرمردان صنعت کشورمان مانند محسن آزمایش، خاندان خیامی، رحیم خرم، حبیب القانیان، حمید کاشانی، رحیم ایروانی، خاندان فرمانفرماییان و.... و.....ندارند و بسیاری حتی نام آنان را نیز نشنیده اند 
نام و یادش گرامی باد

نوع مطلب : سایر، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 19 شهریور 1391 :: نویسنده : مسعود کرمیان
این ایمیل رو از یکی از دوستان خوب دریافت کردم و به نظرم اومد که باید انتشار پیدا کنه...
حتی اگر همین یک مغازه هم این وضعیت رو پیدا کرده باشه باز هم جای خوشحالی داره...


به یاد دارم زمانی كه آن سونامی تاریخی و فاجعه بار در ژاپن روی داد، مدام اینباكس ایمیل هایم پر می شد از تعریف و تمجید مردم و مسئولین ژاپن،
در این مجال بحثی روی مسئولین ندارم، هر چند گزارش هایی كه بدست می رسد حاكی از این است كه نهایت تلاش در راستای كمك رسانی صورت پذیرفته و می پذیرد، 
ولی اصل بحث من روی مردم است، رویكرد فرهنگی این ماجرا...
 
چطور است كه در زلزله ژاپن مدام عكس های مختلف در تعریف و تمجید فرهنگ بالای مردمان این كشور به دست می رسید،
برای نمونه ایمیلی بود كه در آن روزها دست به دست چرخید و شد یكی از داغ ترین خبرهای روز! كه آی مردم جهان، بدانید كه زلزله در ژاپن آمد و مردم آواره شدند ولی در این میان هیچ كس به فروشگاه های آسیب دیده دستبرد نزد، و مدام عكس فروشگاه تخریب شده ولی غارت نشده، دست به دست بین مردم جهان چرخید!
 
 
 فروشگاهی تخریب شده در شهری تخریب شده 
این فروشگاه بعد از گذشت چند روز كاملا دست نخورده باقی مانده است، ژاپن نیست!!
شهر ورزقان از توابع آذربایجان، با مردمی ساده دل و با صفا كه با بیرون آوردن هر جنازه ای  از زیر آوار ،اشك تمامی مردم آن در داغ همسایه روان شد!
اینجا ایران است، همانجا كه فعالان اجتماعی اش ، آلت دست رسانه اند، نه آنكه خود یك رسانه باشند!
اینجا ایران است، همانجا كه مرغ همسایه اش همیشه برایمان غاز است!
اینجا ایران است، زلزله آمده، فروشگاهی تخریب شده، مردمانی آواره گشته اند ولی هیچ كس تعدی به اموال دیگری نمیكند،
 
اینجا ایران است، برای همین این عكس ایمیلی نمی شود كه دست به دست بچرخد و به سمع و بصر تمام جهان برسد و همه بدانند اگر در ژاپن، استغنای اقتصادی دولت مانع از چپاول شد، اینجا اعتقاد و ایمان مردمی مانع چپاول شد ...
نوع مطلب : زلزله زدگان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

عزت الله انتظامی:

کمک کنید قبل از سرما هموطنانمان را از چادر خارج کنیم

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


عزت‌الله انتظامی، هنرمند با سابقه کشور، از مردم درخواست کرد به یاری او بشتابند تا کمک کنند قبل از آغاز فصل سرما، زلزله‌زدگان از چادرها خارج شوند. به گزارش ایسنا، انتظامی گفت: زمانی که زلزله شد در بیمارستان بودم و وقتی این خبر را شنیدم بسیار ناراحت شدم و در آن زمان به دلیل شرایط جسمی‌ام نمی‌توانستم کاری انجام دهم و تشکر می‌کنم از بچه‌های سینما که یک حرکت قشنگ انجام دادند و کمک‌های نقدی مردم را جمع‌آوری کردند.

وی با بیان اینکه وظیفه دارد اقدامی برای زلزله‌زدگان انجام دهد، یادآور شد: من سال ۵۱ در تبریز، "ستارخان" را برای علی حاتمی کار می‌کردیم و در حالی که اوایل تابستان بود اما شب‌ها در چادر، بخاری روشن می‌کردیم و الان که نزدیک مهر ماه است این چادرها که در آن بچه‌های کوچک و زن‌ها زندگی می‌کنند وضعیت بدی دارند و قطعا در مقابل سرما نمی‌توانند دوام بیاورند.

انتظامی ادامه داد: ضمن اینکه آن زمان در بیابان‌های اطراف وقتی هوا سرد می‌شد حیوانات وحشی حمله می‌کردند،‌ چیزی که خودم آن را دیدم و مدام فکر می‌کنم اگر این اتفاق در مناطق حادثه‌دیده اتفاق بیفتد آن‌ها در چادرهایشان چه کار می توانند انجام دهند.

این بازیگر به جلسه روز گذشته‌اش در خانه تئاتر اشاره کرد و گفت: این موضوع را در هیات مدیره خانه تئاتر مطرح کردیم و شخصی به نام مجید خسروشاهی که بازاری است قرار شد موضوع را در بازار مطرح کند و روزی برای جمع‌آوری کمک‌های نقدی به آنجا برویم تا بتوانیم بهره‌برداری مناسبی داشته باشیم.

وی افزود: ضمن اینکه علاقمندم به فروشگاه‌های برند در خیابان آفریقا بروم و آنجا نیز کمک‌های نقدی را جمع‌آوری کنم. انتظامی ادامه داد: در جلسه روز گذشته مطرح شد کسی را می‌شناسم که در عرض یک ماه می‌تواند خانه‌های پیش‌ساخته با همه امکانات بسازد که امیدوارم بتوانیم هزینه مورد نیاز این کار را جمع‌آوری کنیم.

بازیگر محبوب ایران به پیشنهاد دیگرش اشاره کرد و گفت: مساجد ایران می‌تواند در روزهای پنجشنبه و جمعه باز باشند و کمک‌های مردم را جمع آوری کنند و هر چه زودتر اقدام شود بهتر خواهد بود، چرا که هر چه زمان بگذرد مردم این موضوع را فراموش می‌کنند.

انتظامی خاطرنشان کرد: این کمک‌رسانی با کمک همه انجام می‌شود و از خانه تئاتر، خانه هنرمندان دعوت به همکاری کرده‌ام. وی در پایان سخنانش با دعوت از مردم برای شرکت در این امر خیر گفت: مردم فکر نکنند مثلا ۱۰ تومان چیزی نیست و حتی کمک‌های کم هم می‌تواند برای انجام هدفی که در پیش داریم مفید باشد.

عزت‌الله انتظامی قرار است روزهای چهارشنبه و پنجشنبه با حضور در بازار تهران به جمع‌آوری کمک‌های نقدی برای یاری رساندن به زلزله زدگان بپردازد. وی پیش از این نیز برای کمک‌رسانی به بچه‌های افغان در بازار حاضر شده بود و مبالغ قابل توجهی جمع‌آوری کرده بود.

نوع مطلب : زلزله زدگان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


( کل صفحات : 3 )    1   2   3   
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic